Система кохлеарної імплантації – це електронний пристрій, що виконує функції пошкоджених або відсутніх волоскових клітин, забезпечуючи електричну стимуляцію збережених нервових волокон. Система кохлеарної імплантації – це продукт високих технологій, пристрій, який дає можливість людям чути при двохстороній сенсоневральній втраті слуху IV ст. і більше. А це означає, що людина з кохлеарним імплантом зможе спілкуватися зі своєю родиною, друзями, колегами.
Створення сучасних імплантатів вимагає використання високих технологій, великих матеріальних вкладень, що під силу лише великим науково-технічним центрам.
Кохлеарна імплантація – найбільш значуща технічна розробка ХХ століття, яка істотно змінила якість життя людей з порушенням слуху, надаючи їм можливість дізнатися як виглядає світ, наповнений звуками.
Система КІ – це складний електронний пристрій, що складається з двох взаємозалежних частин: зовнішнього мовного процесора з магнітною котушкою, що забезпечує прийом, кодування звукового сигналу і його харчування і імплантується частини, що складається з антени приймача і електрода, що передає електричні імпульси до нервових закінчень волоскових клітин равлика.
Кохлеарний імплант – це медичний високотехнологічний електронний пристрій. Він складається з корпусу і ланцюжка електродів. Функція кохлеарного імпланту полягає в стимуляції електричними імпульсами волокон слухового нерва в равлику.
Мовний процесор – це електронний пристрій. Функція якого полягає в уловлюванні звуків мікрофоном, кодуванні їх в послідовні електричні імпульси і передачею імпульсів через котушку (антену) безпосередньо на кохлеарний імплант.
Внутрішня частина кохлеарного імпланту створена для роботи протягом усього життя, не містить змінних або таких які зношуються частин. Зовнішня частина (мовний процесор) – потребує заміни та обслуговування (заміна елементів живлення, розхідних частин, налаштування).
Кохлеарна імплантація:
– передбачає введення електродних систем у внутрішнє вухо з метою відновлення слухового відчуття шляхом безпосередньої стимуляції аферентних волокон слухового нерва (більше 20 000), передаючи інформацію в мозок, де йде розкодування сигналу.
– забезпечує принципово нові можливості слухосприйняття, завдяки тому, що передає звукові частоти в більш широкому діапазоні. Завдання пацієнта полягає в тому, щоб навчитися інтерпретувати звуки, створені імплантатом. А цей процес вимагає часу і практики.
– cприяє розвитку комунікативно-мовленнєвих навичок.
Звукова стимуляція, яка передається кохлеарним імплантатом забезпечує перехід електричного потенціалу в біологічний, який забезпечує формування міжнейронних зв’язків в центральних відділах слухової системи, стимулюючи механізми сприйняття, які не працювали з моменту пошкодження.
Як працює кохлеарний імплант
• Звуки потрапляють в мікрофон і перетворюються в електричні сигнали.
• Цей сигнал потрапляє в мовний процесор, де він “кодується” (перетворюється в пакет електричних імпульсів).
• Ці імпульси пересилаються в котушку передавача і за допомогою радіохвиль через неушкоджену шкіру передаються в імплант.
• Імплант (приймач стимулятор) посилає пакети електричних імпульсів в електроди в равлику.
• Слуховий нерв збирає ці слабкі електричні сигнали і передає їх в мозок.
• Головний мозок розпізнає ці сигнали як звуки.
Робота КІ забезпечує стимуляцію слухового нерва у всьому частотному діапазоні, тому вже після першої настройки пацієнти здатні сприймати звуки з різною частотної характеристикою.
Внутрішньо вухо, через свою форми назване «cochlear», складається з трьох паралельно згорнутих разом каналів, які мають два з половиною обороту і розділені мембранами. На основній мембрані розташований кортів орган, який містить рецептори, волоскові клітини. Тонотопіка равлики представлена таким чином, що на вході-(базелярная частина) – розташовані зони, що сприймають високочастотні звуки, далі- середньо частотні, а на апікальній частині равлики розташовані зони, що сприймають низькочастотні звуки.
На сьогодні в Україні представлені всі фірми виробники систем кохлеарної імплантації, як і в інших країнах світу – COCHLEAR (Австралія), MED-EL (Австрія), Advanced Bionics (Сполучені Штати Америки), Neurelec(Франція).
Найскладніший і найвідповідальніший крок для пацієнта або його близьких, для фахівців, що працюють в галузі КІ це вибір системи. Ви маєте отримати відповідь:
• Який імплантат краще?
• Які технічні характеристики імплантату і процесора слід враховувати?
• Де проводити операцію?
• Як довго буде йти реабілітація?
• Які ускладнення можуть бути після операції?
• Які запобіжні заходи потрібно дотримуватися?
• Хто може надати сервісну підтримку?
Відповіді на ці та інші питання пов’язані з кохлеарним імплантуванням можете отримати під час безкоштовної консультації в Дитячому Центрі “Відчуй”.
http://www.rehabci.kiev.ua