Опера без звуку: Національна опера України долучилася до проєкту про втрату слуху

12 травня під час опери «Набукко» на сцені Національної опери України на дві хвилини зник звук. На очах у здивованої публіки артисти хору продовжували співати, оркестр грав, але без жодного звуку. У такий спосіб одна з найбільших культурних інституцій країни долучилася до проєкту «Коли тиша заговорила», присвяченого людям, що втрачають слух. Експеримент став новаторським не тільки для України, але й для всієї Європи.

Опера «Набукко», одна з найвідоміших у творчій спадщині Джузеппе Верді, традиційно відкривається увертюрою, після якої на сцені з’являється хор. Але цього разу протягом двох хвилин хор і оркестр виконували свої партії без жодного звуку. Після такого незвичного виступу здивована публіка почула звернення організатора проєкту, громадської організації «Відчуй»:

«Пані та панове! Щойно ви чули тишу. Не хвилюйтесь, будь-ласка, менше ніж за хвилину світ музики повернеться, і ви побачите оперу «Набукко» у звичній для вас постановці. Ви чули тишу, бо кожен 10-й у цій залі, можливо, втрачає слух і не здогадується про це. Ви чули тишу, адже понад 3 мільйони українців мають проблеми зі слухом і не можуть знайти в собі сили про це говорити.…». Закінчувалося звернення закликом перевірити свій слух та підтримати людей, світ яких поглинає тиша.

«Багатолюдей, якімаютьпроблемизіслухом, неготовіцевизнати. Неготовівикорисовуватислуховийаппарат, неготовіповернутисобіможливістьчути. Ясподіваюсь, щопіслясьогоднішньоговечора, колизглядачамиговорилатиша, дехтовсе-такизважитьсянаце, —зазначивзасновникорганізації«Відчуй», АндрійПишний. —Колилюдинавтрачаєзір- цевідгорожуєїївідпредметів, колилюдинавтрачаєслух- цевідгороджуєїївідлюдей. Перформанс, якиймисьогоднівлаштували, покликанийруйнуватицібар’єри»

В антракті глядачі взяли участь в опитуванні. Результати понад 1000 заповнених анкет засвідчили, що тільки 26% перевіряли слух протягом року, після опери це планують зробити вже 76%.

Проєкт «Тиха опера» був реалізований організацією «Відчуй» спільно з Національною оперою України, яка вперше в своїй історії наважилася на такий експеримент.

«Сьогодні понад півтори тисячі гостей у залі стали не просто спостерігачами, вони були учасниками вистави, — розповідає генеральний директор-художній керівник Національної Опери Петро Чуприна. —  Вперше в опері ми говоримо з глядачем мовою мистецтва про важливу соціальну проблему — втрату слуху. Розуміючи, наскільки значущим є це питання, сто акторів Національної опери долучилися до проєкту без вагань».

Втрата слуху — поширена проблема не лише в Україні. За оцінками Всесвітньої організації охорони здоров’я, у світі налічується понад 466 мільйонів людей з інвалідністю по слуху і до 2050 року це число може зрости до 900 мільйонів. При цьому лікарі запевняють, що в 60% випадків втраті слуху можна запобігти, якщо вчасно поставити діагноз.

На основі проєкту «Тиха опера» організатори створили соціальний ролик, який було презентовано у серпні 2018 року.

 * «Набукко» — опера у чотирьох діях, яка була написана Д. Верді в 1841 році на лібретто Т. Солера. Опера вважається однією з головних у творчості Д. Верді і принесла йому справжню славу.

Leave a Reply

Your email address will not be published.